VYBERTE ČASŤ
1
Čo spôsobuje mozgovú príhodu
2
Ako možno predchádzať mozgovým príhodám
3
Liečba akútnej mozgovej príhody
4
Vedeli ste, že
5
O kampani
Späť na stránku o kampani
Pokrok
0%
Dokončené
Čo spôsobuje mozgové príhody

Mozgové príhody spôsobené krvácaním do mozgu sa nevyskytujú až tak často a tvoria približne 15 % všetkých mozgových príhod.

Mozgová príhoda je teda väčšinou spôsobená zrazeninou, ktorá zablokuje tepnu v mozgu.

Ak sa chcete vyhnúť mozgovej príhode, pravdepodobne sa pýtate, ako sa táto zrazenina sformuje a čo môžete urobiť, aby ste jej predišli. Keby sme to chceli zjednodušiť, tak povieme, že krvné zrazeniny sú vo väčšine prípadov spôsobené jednou z týchto dvoch vecí: choré tepny a krv, ktorá sa zráža viac, ako je to obvyklé.

Choré tepny

Možno ste už počuli o termíne ateroskleróza. Ak nie, nemajte obavy, je to lekársky výraz pre choré tepny.

Predstavte si svoje tepny ako záhradnú hadicu.

Vodovodným kohútikom bude vaše srdce, ktoré pumpuje tekutinu do hadice (vašich tepien). Jediný rozdiel medzi tepnami a záhradnou hadicou je, že tekutina (krv) neopúšťa systém. Zostáva v obehu a dodáva kyslík a živiny tam, kde je to potrebné.

Teraz si predstavte, čo sa stane s vašou hadicou, ak bude na konci uzavretá a tlak vody z kohútika sa zvýši. Keďže tekutina nemôže uniknúť, tlak sa začne zvyšovať. Ak to netrvá dlho, dúfajme, že hadica je dostatočne elastická, aby zvládla zvýšený tlak, no ak to bude pokračovať dlhší čas, môže začať praskať. Ak je hadica pod tlakom ponechaná na slnku, časom stvrdne a stane sa nepružnou. 

 

Cievny systém je úplne rovnaký.

Ak sa tlak v tepnách z nejakého dôvodu zvýši (napríklad váš športový klub strelí gól), vaše tepny to zvládnu, pretože sú elastické. Ak však tento zvýšený tlak trvá dlhšie, roky a roky, neustále napätie môže spôsobiť malé praskliny v stenách tepien.

Našťastie má vaše telo niečo, čo je určené na opravu týchto prasklín. To „niečo“ sa volá cholesterol. Cholesterol potrebujeme, pretože opravuje bunkové steny a poškodenie spôsobené vysokým krvným tlakom, ktoré sme opísali v príklade vyššie.

Problém je však v tom, že ak vysoký tlak pretrváva alebo ak máte príliš veľa cholesterolu, v malej praskline sa môže nahromadiť viac cholesterolu. K tomu sa môžu pripojiť aj ďalšie látky a výsledkom bude hrubšia a menej elastická cievna stena. Ak tento stav pretrváva, tepna sa môže zablokovať úplne. Niekedy sa tiež stane, že tento nános, ktorý sa vytvorí na stene tepny, sa stane nestabilným a uvoľní sa, následne sa presunie s tokom krvi a zablokuje tepnu niekde v mozgu. 

Slovenčina
Slovensko
Slovenčina
Slovensko
Predvolené
Argentína
Brazília
Bulharsko
Kanada
Čile
Kolumbia
Chorvátsko
Česká republika
Ekvádor
Gruzínsko
Nemecko
Grécko
Maďarsko
Island
Taliansko
Kazachstan (ruština)
Kazachstan (kazaština)
Kirgizsko
Litva
Lotyšsko
Malajzia
Moldavsko
Peru
Poľsko
Portugalsko
Rumunsko
Singapur
Južná Afrika
Španielsko (španielčina)
Španielsko (Katalánsko)
Taiwan
Spojené arabské emiráty
Spojené kráľovstvo
Ukrajina
Uzbekistan
Spojené štáty americké
X
O KAMPANI

ZOZNÁMTE SA S HRDINAMI

KAMPAŇ V AKCII 

KOMUNITA

NA SOCIÁLNEJ SIETI
<
POLOŽKA KÚPENÁ!
NEDOSTATOK MINCÍ!
NEDOSTATOK DIAMANTOV!
Powered by Translations.com GlobalLink OneLink Software