O HRDINOCH FAST!
Keďže sme HRDINOVIA FAST, je našou misiou vzdelávať svet o príznakoch a dopadoch mozgovej porážky (cievnej mozgovej príhody).

Vedeli ste, že 

  1. každých 30 minút pacient s mozgovou príhodou, KTORÝ MOHOL BYŤ ZACHRÁNENÝ, zomrie alebo ostane natrvalo zdravotne postihnutý, pretože bol liečený v NESPRÁVNEJ NEMOCNICI?
  2. väčšina pacientov s mozgovou príhodou nedostane potrebnú liečbu, pretože PRÍDE DO NEMOCNICE PRÍLIŠ NESKORO?
  3. priemerný vek pacientov, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, je okolo 70 ROKOV? To nie sú len pacienti, sú to aj starí rodičia/tety/strýkovia majúci pozitívny vplyv na život našich detí. Nebojujeme len s mozgovou príhodou, bojujeme aj za to, aby naše deti mohli tráviť viac času so svojimi staršími hrdinami. 

MOZGOVÁ PRÍHODA je zvyčajne spôsobená krvnou zrazeninou, ktorá zablokuje tepnu dodávajúcu kyslík a živiny do mozgu. Hneď ako sa to stane, oblasť mozgu zásobovaná touto tepnou začne odumierať. Táto rýchlo postupujúca bunková smrť spôsobuje príznaky, ktoré môžete vidieť, ako napríklad: 

  • náhle poklesnutie jednej strany TVÁRE alebo 
  • náhlu slabosť v jednej RUKE a/alebo 
  • náhle ťažkosti s REČOU

Keď sa to stane, najdôležitejšou vecou je ZACHOVAŤ POKOJ A KONAŤ RÝCHLO VYTOČENÍM 112. Sanitka zoberie pacienta s podozrením na mozgovú príhodu do nemocnice, kde mu odstránia zrazeninu a podľa možností spriechodnia cievu, a tým sa obmedzí ďalšie poškodenie mozgu. Čím rýchlejšie sa to urobí, tým vyššia je pravdepodobnosť úplného zotavenia. 

Ako by sme nikdy neodviezli mamičku, ktorej sa ide narodiť bábätko, na očnú kliniku, takisto nemôžeme odviezť pacienta s podozrením na mozgovú príhodu do nemocnice, ktorá nemá vhodné vybavenie. 

Nie všetky nemocnice sú zariadené a vybavené tak, aby si poradili s pacientami s mozgovou príhodou. Nedá sa očakávať, že ľudia budú bežne vedieť, ktoré nemocnice sú vybavené na príjem pacientov s mozgovou príhodou, preto urobíte najlepšie, ak zavoláte 112. Pracovníci na operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby sú vyškolení tak, aby pacientov s podozrením na mozgovú príhodu nasmerovali na správnu nemocnicu. 

Úlohou nás, HRDINOV FAST, je vzdelávať svet o príznakoch mozgovej príhody a o tom, že môžeme niekomu zachrániť život zavolaním na 112 namiesto toho, aby sme hľadali pomoc niekde inde. 

Veríme, že každý, mladý i starý, by mal vedieť, kto je zloduch Zrazenina, prečo je taký nebezpečný a ako proti nemu najlepšie bojovať. Táto webová stránka bola navrhnutá pre vzdelávanie a zábavu s cieľom poučiť rodiny o príznakoch mozgovej príhody a o európskom tiesňovom čísle 112 a ako konať, ak sa niekedy s niečím takým stretnú.

Zdroje
Ak by ste chceli rozpovedať príbeh a šíriť lekcie o hrdinovi FAST. Neváhajte požiadať o všetky nástroje, ktoré sme vytvorili, aby ste sa mohli podeliť s tými, ktorí sú vo vašom okolí.
Zdieľať
Čím viac hrdinov FAST vytvoríme, tým lepšie. Podeľ sa o náš príbeh s priateľmi a rodinou a pomôž nám vytvoriť lepší svet plný hrdinov.
POLOŽKA KÚPENÁ!
NEDOSTATOK MINCÍ!
NEDOSTATOK DIAMANTOV!
Powered by Translations.com GlobalLink OneLink Software