V Grécku (mestá Solún, Alexandrupoli a Atény) do dnešného dňa dokončilo misiu osem škôl a 383 detí spolu so svojimi rodinami a stali sa tak hrdinami FAST. Školenie hrdinov FAST prebiehalo v triede, kde sa deti naučili identifikovať príznaky mozgovej príhody a vyhľadať pomoc vytočením 112. Počas vrcholiacej debaty o tom, akú hodnotu má ostávať doma počas tejto pandémie, sa objavili veľké otázky pre miestny realizačný tím z Fakulty edukačnej a sociálnej politiky Macedónskej univerzity v Solúne, Grécko, s vedúcou projektu docentkou Harikliou Proios, PhD CCC-SLP, členkou Nadácie pre sieť škôl pre zdravie v Európe (SHE). Po niekoľkých diskusiách sme súhlasili, že budeme hľadať nové spôsoby realizácie tohto programu počas tohto obdobia v digitálnej forme. Pretože karanténa tiež bráni deťom v styku s tými, ktorých milujú, ako napríklad ich starými rodičmi, zdalo sa, že je to dobrá príležitosť, ako im môžu ukázať, ako ich milujú a majú o nich starosť. Zároveň sa deti učia vytvoriť si zrelý a zodpovedný prístup k záležitostiam zdravia, čo ich bude sprevádzať po celý zvyšok života a urobí z nich zodpovedných občanov.
Naším riešením bolo prerobiť program v triede na sériu 5 videí s dĺžkou každého videa 15 minút. Rodičia boli požiadaní, aby sa najprv zaregistrovali na webovej stránke www.fastheroes.com a potom pozerali videá v rovnakom poradí, v akom sa rozvíjal program pre realizáciu v triede. Videá obsahujú škálu interaktívnych kombinácií zvukov a obrázkov, ako napríklad digitálne rozprávanie príbehov, ručné práce, maľovanie, hry, misie atď.
Pilotného projektu sa zúčastnilo 33 detí vo veku 3 až 9 rokov z rôznych miest Grécka (Chalkida, Eleftheroupolis, Kastoria, Katerini, Naousa, Patra, Pireus, Solún a teraz vrátane Cypru (Lemesos a Nikózia)). Ako súčasť projektu mali rodičia po každom prehratí videa poslať fotografiu ako dôkaz realizácie domácich aktivít. Tím sa potešil, keď videl vynachádzavosť týchto rodín a ich nadšenie pri učení sa príznakov mozgovej príhody. Nižšie sú niektoré fotografie, ako sa naši malí hrdinovia FAST v karanténe zúčastňujú pilotnej digitálnej verzie programu.
Výsledkom úspechu tohto digitálneho pilotného projektu bolo spustenie videokampane pre rodiny po celom Grécku v partnerstve s festivalom KIDOT.
Dúfame, že hrdinovia FAST počas tohto obdobia spoja rodiny.