Späť
EURÓPA
Iniciatíva Angels robí nábor superhrdinov

NÁBOR SUPERHRDINOV

Podľa Svetovej organizácie pre cievne mozgové príhody (World Stroke Organization, WSO) bude 1 zo 4 ľudí v našom živote postihnutý mozgovou príhodou. WSO nás tiež informuje, že mozgová príhoda je liečiteľná. V mnohých krajinách to však ešte neplatí, pretože iba veľmi málo pacientov príde do nemocnice, ktorá dokáže poskytnúť správnu liečbu a ešte menej pacientov príde do nemocnice včas na prijatie liečby, ktorá im umožní prežiť cievnu mozgovú príhodu a odísť z nemocnice bez cudzej pomoci.

Za posledné tri roky iniciatíva Angels neúnavne pracovala na tom, aby bolo k dispozícii viac nemocníc pripravených na pohotovú liečbu pacientov s mozgovou príhodou, a aby daní pacienti mali prístup k starostlivosti, ktorú si zaslúžia. Zároveň sa snažíme zabezpečiť, aby záchranky prevážali pacientov s mozgovou príhodou iba do spomínaných nemocníc a aby nemocnice v takom prípade mohli ponúknuť najvhodnejšiu liečbu čo najefektívnejším spôsobom.

Pacienti však často nevnímajú svoje príznaky ako natoľko závažné, aby zavolali záchranku a tak v mnohých prípadoch najprv požiadajú o pomoc priateľov, členov rodiny alebo obvodného lekára a často im nikto z nich neporadí, aby zavolali záchranku.

Musíme teda vyriešiť dva problémy:

  1. zlepšiť rozpoznávanie najčastejších príznakov mozgovej príhody
  2. a naučiť verejnosť, že cievna mozgová príhoda je urgentný stav, a ak sa jej príznaky objavia, je potrebné zavolať záchranku, a nie hľadať pomoc niekde inde.

Toto vôbec nie je jednoduchá úloha. Musíme si uvedomiť, že priemerný vek pacientov s cievnou mozgovou príhodou je 70 rokov. Táto časť populácie netrávi čas na sociálnych sieťach, ani nečíta medicínske blogy. Uvedomujeme si, že ich nestačí iba vzdelávať, pretože ich prvá reakcia na problém je vyhľadanie pomoci. Preto musíme tiež vzdelávať ich priateľov a členov rodiny, na ktorých sa v prípade výskytu mozgovej príhody môžu obrátiť.

Keď sme sa snažili nájsť riešenie tohto problému, narazili sme na spoločensko-demografické údaje, ktoré ukázali, že až 50 % ľudí vo vekovej skupine, ktorú chceme vzdelávať, sa aspoň niekoľkokrát za týždeň stará o svoje vnúčatá. Môže to byť spôsobené tým, že obaja rodičia pracujú, alebo deti veľmi často žijú vo viacgeneračnej domácnosti. Tak sa zrodil nápad.

Čo keby sme využili vnúčatá, aby poslúžili ako prostriedok na vzdelávanie starých rodičov a ich priateľov a rodiny. Nazreli sme sa do domácností starých rodičov a zistili sme, že majú často na stenách fotografie a kresby od svojich vnúčat. Môžu to byť tie najškaredšie kresby prstami, no na ich stenách majú svoje miesto, pretože majú sentimentálnu hodnotu. To nás priviedlo k myšlienke, že by sme to možno mohli využiť a deti by mohli svojim starým rodičom venovať dar, ktorý by ich informoval o mozgovej príhode a to dlhodobo, pretože by sa nachádzal medzi ostatnými obrázkami na stene.

Rodičia sú jednoduchším cieľom, pretože jediné, čo sme museli urobiť, bolo nájsť spôsob, ako deti zapoja svoje rodiny a navedú ich na webovú stránku alebo donesú domov niečo, čo sa naučili v škole.

Program hrdinov FAST, ktorý nedávno podporila aj Svetová organizácia pre cievne mozgové príhody, sa venuje takémuto vzdelávaniu prostredníctvom animovaných postavičiek, kde hlavnou postavou je Tomi, ktorý sa stane hrdinom FAST tak, že sa naučí ako poraziť zloducha Zrazeninu, čím zachráni život svojmu starkému hrdinovi.

Program, ktorý bol vytvorený v spolupráci s Fakultou edukačnej a sociálnej politiky Macedónskej univerzity, je školskou kampaňou zameranou na deti vo veku 5 – 8 rokov a pozostáva zo širokého spektra aktivít, ktoré sa točia okolo štyroch superhrdinov. Pomocou aktivít, ktoré sú rozložené na obdobie 5 týždňov, sa deti naučia rozpoznať niektoré hlavné príznaky mozgovej príhody a pochopiť, aké dôležité je zavolať záchránku na číslo 112, ak majú podozrenie na mozgovú príhodu.

Deti dostanú za úlohu vyškoliť aspoň dvoch starkých hrdinov. Každý týždeň počas 5 týždňov deti vytvoria osobnú kartu so vzdelávacím odkazom pre svojich starkých hrdinov a tá im je potom odoslaná na konci programu. Keď starkí hrdinovia dostanú kartu, deti ich požiadajú, aby si ju zavesili k ostatným obrázkom na stenu alebo na chladničku.

Za účelom vzdelávania zvyšnej časti rodiny dostanú deti plagáty, ktoré si môžu zavesiť vo svoje izbe a masky, s ktorými sa môžu hrať doma. Chceme, aby bolo našich hrdinov FAST vidieť v domácnostiach a podporujeme rodičov, aby sa tiež zapojili a raz za týždeň si pozreli online videá, zodpovedali otázky a pomohli deťom splniť misiu.

Pilotný program bol spustený v škôlkach v Grécku a výsledky z našej prvej realizácie odhalili mnoho šťastných detí, hrdých starých rodičov a rodičov s podstatne lepšími znalosťami o mozgovej príhode.

Materiály, ktoré sa používajú v triedach, sú primerané veku a zahŕňajú náučné prostriedky, ako napríklad krátke animované filmy, aktivity v triedach, pesničku o hrdinoch FAST a materiály, ktoré si môžu deti zobrať domov a odovzdať tak odkaz doma. Program v konečnom dôsledku poskytuje rodinám nástroje s dvojakým významom – pomôže im stráviť kvalitný čas spoločne s rodinou a zároveň získať znalosti o mozgovej príhode cez náhodné učenie.

Kľúčovým pútačom tohto programu je ľahkosť, vďaka ktorej sa ho môže ktokoľvek zúčastniť. Možno ste lekár alebo zdravotná sestra, ktorá pracuje v nemocnici pripravenej na príjem pacientov s mozgovou príhodou a chcete osloviť komunitu, aby viac pacientov prichádzalo do správnej nemocnice včas. Alebo poznáte záchranara, ktorý má skúsenosti s prácou v školách alebo poznáte rodiča, ktorý má voľný čas alebo dokonca pacienta, ktorý prekonal mozgovú príhodu a pôsobí v Organizácii na podporu pacientov s mozgovou príhodou. Ambasádorom hrdinov FAST sa môže stať ktokoľvek.

Stačí, ak navštívite stránku www.fastheroes.com a zaregistrujete sa ako ambasádor hrdinov FAST. Náš tím vám poskytne všetko, čo budete potrebovať na realizáciu kampane v škole/školách, vrátane materiálov pre triedy a webovú stránku na zapojenie rodičov a tiež školiace a podporné materiály, ktoré vám pomôžu rozbehnúť sa. Kampaň nechceme realizovať len na jednej škole alebo len počas jedného dňa. Chceme, aby sa táto kampaň stala súčasťou každoročných učebných osnov. Preto vám budeme poskytovať nápady a myšlienky, ako kampaň z finančného hľadiska udržať pomocou predaja, získavania finančných darov atď.

V súčasnosti sú materiály kampane hrdinov FAST dostupné v lokalizovanej podobe (číslo tiesňového volania a jazyk) pre Rusko, Lotyšsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Grécko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Nemecko, Brazíliu, Kanadu, Island, Južnú Afriku, Singapur a Taiwan. Dúfame, že so zvyšujúcim sa záujmom rozšírime naše pokrytie.

Ako členovia iniciatívy Angels veríme, že ľuďom dávame možnosť robiť veci lepšie, dnes i v budúcnosti. Ponúkame nástroje, ktoré pomôžu skrátiť dobu príchodu pacienta do správnej nemocnice alebo zvýšia vašu zručnosť pri interpretovaní CT snímky. Kampaň hrdinov FAST je našim ponúkaným riešením na zlepšenie osvety týkajúcej sa mozgovej príhode.

Spolu môžeme zmeniť svet - zachrániť jedného starkého hrdinu za druhým.

 

Ďalej
Späť
X
O KAMPANI

ZOZNÁMTE SA S HRDINAMI

KAMPAŇ V AKCII 

KOMUNITA

NA SOCIÁLNEJ SIETI
<
POLOŽKA KÚPENÁ!
NEDOSTATOK MINCÍ!
NEDOSTATOK DIAMANTOV!
Powered by Translations.com GlobalLink OneLink Software